top of page

Díky zrušení DSTI lze získat vyšší hypotéku. Rozdíly jsou v milionech!

Aktualizováno: 16. 1.

Vlastní bydlení je velkým snem mnoha lidí a hypotéka je velmi často využívaným nástrojem k financování. Jak hypotéky ovlivní zrušení horní hranice DSTI? A co to vůbec je?


Jaký je rozdíl mezi DSTI a DTI?


DSTI (Debt Service to Income) a DTI (Debt to Income) jsou důležité ukazatele, které pomáhají posoudit finanční stabilitu žadatele o půjčku a jeho schopnost splácení dluhů.

  • DSTI - zaměřuje se pouze na měsíční splátky dluhů a čistý měsíční příjem po odečtení daní a dalších odvodů

  • DTI - ukazuje maximální možnou výši všech úvěrů v poměru k ročním příjmům

Aktuálně nastavená horní hranice ukazatele DTI činí 8,5 násobek ročního příjmu žadatele o úvěr, který je starší 36 let. U žadatelů mladších 36 let je to pak 9,5 násobek příjmu. Nad touto hranicí mohou banky poskytovat úvěry pouze na výjimku.


Od 1.7. zrušila ČNB limit DSTI. Všechny banky DSTI i nadále drží, ale většina z nich tento parametr uvolnila. Tento parametr v kombinaci s vysokými úroky dříve většinu žadatelů o úvěr omezil Díky jeho zrušení se cesta k hypotéce žadatelům opět otevírá a ti si tak mohou dojít pro vyšší hypoteční úvěr. Rozdíl může být i v jednotkách milionů korun, na které si teď žadatelé od 1.7. mohou sáhnout a začít si tak znovu plnit své sny o vlastním bydlení.Plánujete si vzít hypotéku? Srovnejte si hypotéky na mém webu.

18 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Přihlaste se k odběru novinek!

Děkujeme, že jste se přihlásili!

bottom of page